Projekta partneri

Projektu atbalsta

ISRNM vēstkopa

Esi informēts par mūsu jaunumiem!

Notikumi
Versija drukāšanai
Versija drukāšanai
24.04.2013 (Visu dienu)

 

Projekts ISRNM sadarbībā ar ES māju Rīgā (Aspazijas bulvārī 28) 24.aprīlī organizēja diskusiju „Dzelzceļa trokšņi un risinājumi to pārvaldībā”. Pēc ISRNM darba grupas dalībnieku iniciatīvas diskusija bija pieteikta kā Starptautiskās trokšņa apzināšanās dienas pasākums.   

 Uzziņai: Starptautisko trokšņa apzināšanās dienu (International Noise Awareness Day) iedibināja Ņujorkā bāzētais „Hearing and Communication Centre” (Dzirdes un saziņas centrs) pirms 18 gadiem. Šīs dienas ietvaros reizi gadā noteiktā dienā daudzās pasaules valstīs notiek akcijas un dažādi pasākumi, kas pievērš sabiedrības uzmanību troksnim kā vides piesārņojumam un tā ietekmei uz cilvēka veselību.

ES mājā rīkotajā pasākumā piedalījās Rīgas 25. vidusskolas audzēkņi. Viņu skola atrodas  dzelzceļa maģistrāles un vagonu sastāvu formēšanas stacijas „Šķirotava” tuvumā. Šīs stacijas teritorijā līdz 2015.gadam taps viens no redzamākajiem projekta ISRNM mērķiem – kilometru gara prettrokšņu siena, kas būs būvēta no inovatīviem kompozītu materiāliem un videi draudzīgām izejvielām (koksnes pārstrādes atlikumiem, makulatūras, pārstrādātas gumijas u.c.).

Eksperti jauniešiem stāstīja par troksni, tā ietekmi uz cilvēka dzirdi, parādīja trokšņu mērīšanas aparatūru. Notika demonstrējumi, kā tiek veikti trokšņu mērījumi – zālē esošajām meitenēm tika ļauts izkliegties no sirds un mēraparatūra fiksēja 110 dB augstu trokšņa līmeni, kas ir tikai nedaudz mazāks par to, ko var piedzīvot rokkoncertā.

Skolēniem un citiem klātesošajiem bija iespēja aplūkot un aptaustīt materiālus, no kā tiks būvēta prettrokšņa siena, kas tuvākajā nākotnē mazinās trokšņu līmeni arī uz pasākumu ieradušos jauniešu skolā.

Pasākuma laikā pirmo reizi Latvijā notika arī kolektīvas „klusuma diētas”  minūtes izmēģinājums, kas bija simboliska pievienošanās pasaulē izplatītajai Starptautiskās trokšņa apzināšanās dienas tradīcijai. Pēc „klusuma diētas” dalībnieki un eksperti pārrunāja izjūtas, un atzina, ka pilnīgs klusums ir labs, taču ne vienmēr, jo ikdienā cilvēkam vēlamajā skaļumā troksnis palīdz orientēties telpā.    

Pirmās „klusuma diētas” minūtes dalībnieki un organizatori cer Starptautisko trokšņa apzināšanas dienu izveidot par ikgadēju tradīciju, vides trokšņa radīto problēmu risināšanai piesaistot arī citus uzņēmumus un valsts iestādes.