Projekta partneri

Projektu atbalsta

ISRNM vēstkopa

Esi informēts par mūsu jaunumiem!

Jaunumi
Versija drukāšanai
Versija drukāšanai

ISRNM saistītais partneris SIA „Composite Constructions” (CC) projekta mērķu sasniegšanā 2014.gada janvārī uzsācis prettrokšņa barjeras strukturālo bloku ražošanu. Trokšņa aizsargsienas būvniecībai paredzētos kompozītmateriālu blokus ražo pēc oriģinālas tehnoloģijas jaunās iekārtās, kas pēc CC nolīgto dizaineru rasējumiem iepirkuma konkursa rezultātā tapušas Ķīnā.

Skaņas absorbcijas sienas bloku ražošanā izmanto elastomēru un organisko šķiedru sastāvdaļas pēc CC speciālistu izstrādātās tehnoloģijas, kas akustisko īpašību un izturības testos pārbaudīta Latvijas laboratorijās. Veiktie testi pierādījuši, ka saražotie bloki nodrošina labas skaņas adsorbcijas un mehāniskās īpašības, kas ir ļoti nozīmīgi, veidojot atbalsta konstrukcijas sienas būvniecības laikā. Turklāt materiāls ir dabai draudzīgs, jo šie bloki pēc sava servisa mūža ir pilnībā pārstrādājami. Arī to izgatavošanai var izmantot daļēji vai pilnīgi otrreizēji pārstrādātus materiālus.

Prettrokšņu barjeras bloku dizains bija sagatavots, vadoties pēc projekta ieviešanas gaitā izstrādātā modelēšanas ziņojumā ietvertajiem priekšlikumiem par trokšņa mazināšanas elementiem aizsargbarjerā, kas ražoti no inovatīviem kompozītmateriāliem ar spēju efektīvi absorbēt  troksni. Konsultāciju un diskusiju rezultātā CC izveidoja grafiskos modeļus un tehnisko specifikāciju, kādām jābūt bloku ražošanas iekārtām jeb presformām. Ar zemāko cenu un labākajiem piegādes termiņiem iepirkuma konkursā uzvarēja iekārtu ražotājs no Ķīnas.

Projekta aktivitāšu realizācijas gaitā notikušas dažādas objektīvas sākumā plānoto izpildes termiņu grafika izmaiņas. Pagājušā gada jūlijā iekārtu ražotājs jau bija pabeidzis presformu pamata apstrādi. Tajā pašā laika periodā, veicot būvniecībai atvēlētās teritorijas detalizētu izpēti, projektēšanu un ģenerālā plāna izstrādi, kļuva skaidrs, ka prettrokšņu barjeras izvietojums Šķirotavas stacijas teritorijā esošo dzelzceļa un pilsētas komunikāciju dēļ būs jāmaina. Līdz ar vietas pārcelšanu būtiski mainījās būvniecībai ierādītās vietas reljefs, kas ietekmēja arī kopējo maksimālo barjeras augstumu un līdz ar to arī sienas strukturālo bloku izturības koeficientu.

Lai vienotos par nepieciešamajām izmaiņām un uzlabojumiem presformu sagatavēs, CC speciālisti divas reizes apmeklēja iekārtu ražotāju rūpnīcu. Rezultātā šā gada janvārī CC ir ieguvis iekārtas, ar kurām var ražot būvniecībā izmantojamus kompozītmateriālu blokus, kas nodrošina inovatīvā skaņas absorbcijas sienas elementa stiprību un akustiskās īpašības atbilstoši ISRNM projekta mērķiem, kā arī pilnībā atbilst Latvijas Republikas un ES būvnormatīviem.

Saskaņā ar projektu kilometru garās prettrokšņu barjeras būvniecības notiks trīs posmos. Koriģētajā CC veicamo aktivitāšu plānā paredzēts, ka pirmās kārtas jeb 300 metru barjeras izbūvei nepieciešamos blokus ar jaunajām iekārtām saražos Ķīnā.

Iekārtu transportēšana uz Latviju plānota aprīlī, lai šeit turpinātu skaņas absorbcijas sienas elementu ražošanu ISRNM projektā paredzēto mērķu pilnīgai sasniegšanai. Šāds lēmums pieņemts saspringto termiņu, kā arī projektā ietverto pētījumu dēļ. Piemēram, Ķīnā ražotajiem sienas blokiem pēc CC izstrādātās tehnoloģijas būs pievienotas cietākas faktūras organiskās šķiedras (bambusa skaidas), savukārt Latvijā pieejamais izejmateriāls būs mīkstāks (priedes, egles skaidas). Līdz ar to, mērot sienas radīto akustisko efektu, būs iespēja salīdzināt, vai un kā prettrokšņa barjeras strukturālo bloku izejmateriāli var ietekmēt skaņas absorbciju.